Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2017

Morze Czarne 3

Obraz
Bardzo ciekawy przewodnik na temat podróży do Bułgarii  Morze Czarne jest niewielkim akwenem zamkniętym pomiędzy Europą a Azją. Na zachodzie omywa wybrzeża Półwyspu Bałkańskiego, na północy - równiny ukraińskie, na wschodzie góry Kaukazu, a na południu półwysep Azji Mniejszej. Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Gdy latem 2005 r. ulewy skutecznie popsuły pogodę w Sofii, Wielkim Tyrnowie czy Płowdiwie, nad Morzem Czarnym zawsze było słonecznie i ciepło. Stanowiące naturalną wschodnią granicę Bułgarii, morze ma stosunkowo niedużą powierzchnię: 413 488 km2. Ze wschodu na zachód rozciąga się na 1130 km, a największa rozpiętość z północy na południe wynosi 611 km. Cieśnina Kerczeńska łączy je z Morzem Azowskim, a Bosfor z morzem Marmara. Za pośrednictwem Dardaneli łączy się z Morzem Śródziemnym, a za dalekim pośrednictwem Gibraltaru z Atlantykiem.

Morze Czarne 2

Obraz
Znalazłam bardzo ciekawy wpis na temat podróży po Bułgarii, polecam przeczytać Sozopol-najstarsze miasteczko na wybrzeżu bułgarskim. Poza zabytkową częścią jest również część nowa, kusząca neonami i pięknie oświetlonymi hotelami. W dzień można zwiedzać zabytki i wylegiwać się na piaszczystej plaży, a nocą usiąść w kawiarence pod gołym niebem, sącząc wyborne trunki. Ci, którzy liczą na sporty wodne i inne atrakcje, również się nie zawiodą. 

Morze Czarne

Obraz
Piękne zdjęcie Morza Czarnego W Sozopolu W Bułgarii Morze Czarne  (w starożytności: gr.  Εύξεινος Πόντος , łac.  Pontus Euxinus , co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego. Nazwa pochodzi od siarczków (morze jest największym na świecie zbiornikiem wody beztlenowej) barwiących wodę na czarno. Jest połączone cieśninami  Bosfor  i  Dardanele  z Morzem Śródziemnym, północna część oddzielona przez Półwysep Krymski nosi odrębną nazwę:  Morze Azowskie , łączy je Cieśnina Kerczeńska. Powierzchnia wynosi 422 000 km² (razem z Morzem Azowskim 461 000 km²), objętość 555 000 km³, średnia głębokość 1315 m, maksymalna głębokość 2258 m, rozciągłość  równoleżnikowa  1150 km, a  południkowa  580 km. Południowo-wschodnie, południowe i zachodnie wybrzeża są strome,